Szczególnie w sezonie grzewczym bardzo istotnym aspektem w systemie wentylacji z rekuperacją jest prawidłowe odprowadzenie skroplin z rekuperatora. Każdego roku, właśnie w tym okresie, błędy instalacji w tym zakresie powodują uszkodzenia urządzeń lub awarie w ich pracy.
W związku z tym chcielibyśmy przypomnieć najważniejsze zasady dotyczące prawidłowego odprowadzenia kondensatu w centralach Brink. Skropliny tworzą się w procesie wymiany ciepła (w wymienniku ciepła) w sytuacji, gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest niższa niż temperatura punktu rosy powietrza wywiewanego z budynku. W wyniku wysokiego podciśnienia, powstającego w obszarze odpływu skroplin w jednostce wentylacyjnej, skropliny zostaną odprowadzone z urządzenia jedynie wówczas, gdy jest zainstalowany poprawny syfon (poprawne odprowadzenie kondensatu z urządzenia, zapewniające blokadę powietrza zasysanego przez urządzenie poprzez odpływ skroplin).
Bez poprawnego syfonu, podciśnienie powstające w urządzeniu (czyli powietrze zaciągane przez urządzenie) blokuje swobodny odpływ skroplin do kanalizacji. Poprawne wykonanie tego elementu jest kluczowe i zabezpiecza urządzenie przed uszkodzeniem przez wodę (nieodprowadzone, kumulujące się wewnątrz skropliny). Musi być zgodne z instrukcją instalacji rekuperatora i wytycznymi przedstawionymi poniżej:
– przykład 1 – syfon kulowy
– przykład 2 – syfon otwarty.
Syfon kulowy ma tą przewagę, że nie wysycha (nie trzeba regularnie uzupełniać wody w syfonie w przeciwieństwie do syfonu otwartego). Należy pamiętać o otwartym połączeniu do kanalizacji za syfonem.
W przypadku 2, uzupełniając poziom wody w syfonie/zalewając syfon, należy pamiętać o wyłączeniu urządzenia lub otwarciu drzwiczek centrali.
Przykład 1
Przykład 2
Przyczyny problemów z kondensatem, oprócz nieprawidłowego odprowadzenia skroplin, mogą mieć również inne podłoże. Zapraszamy do lektury poniższych załączników:
Prawdopodobne przyczyny problemów z kondensatem
Wpływ wilgoci konstrukcyjnej w nowych budynkach na pracę urządzeń HRV
A co w przypadku gdy podciśnienie wytwarzane w rekuperatorze jest na tyle silne, że poprzez instalacje odprowadzania kondensatu zasysa powietrze z pionu wentylacyjnego kanalizacji pomimo instalacji syfonu kulowego, co z kolei powoduje nawiewanie do pomieszczeń przykrych zapachów pochodzących z rur kanalizacyjnych?
Jeżeli jest zainstalowany odpowiedni syfon kulowy, spełnione są wytyczne przedstawione na rysunku (przykład 1) oraz mamy otwarte podłączenie do kanalizacji za syfonem, to taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jeżeli ma Pan wątpliwości proszę o kontakt przez formularz, abyśmy mogli indywidualnie podejść do tematu. Potrzebne będą zdjęcia centrali, instalacji (szczególnie odprowadzenia skroplin) oraz parametry pracy centrali (wydatek i spręż) na poszczególnych biegach.
Witam
Jakie ilości kondensatu wytwarza Centrala wentylacyjna w naszym klimacie w domku jednorodzinnym o pow. 140 m2 ?
Pozdrawiam
Zbyszek
Centrala wentylacyjna nie wytwarza kondensatu. Skropliny w rekuperatorze mogą powstać w procesie wymiany ciepła między strumieniami powietrza świeżego/zewnętrznego i usuwanego z pomieszczeń. Ciekawy artykuł na temat tego procesu dostępny na stronie: http://centrale-rekuperacyjne.pl/wentylacja-mechaniczna-skad-sie-bierze-woda-w-rekuperatorze/
Ilość powstałego kondensatu zależy od parametrów tych strumieni powietrza czyli m.in. zysków wilgoci w budynku (od mieszkańców, roślin, procesów zachodzących w pomieszczeniach oraz bardzo często wilgoci konstrukcyjnej nowo powstałych obiektów). Można przyjąć, że ilość wilgoci wytwarzana przez mieszkańców w ciągu doby, przy pracy centrali z wydajnością 150 m3/h, wynosi ok. 14 litrów. Większa ilość kondensatu, przy wentylacji nowo powstałych domów, może wskazywać na wilgoć konstrukcyjną, (budynek nie został wystarczająco wysuszony przed wprowadzeniem się mieszkańców). System wentylacji mechanicznej może nie poradzić sobie z usunięciem nadmiernej ilości wilgoci z budynku. Zatem istotne jest, aby wilgotność względna w pomieszczeniach, (przed wprowadzeniem się), nie przekraczała 50%.
a ja mam pytanie typowo babskie,
czy przy rekuperacji, i oczywiście pochłaniaczu , przy gotowaniu w kuchni na kilku palnikach , czy też używania termomixa nie ma potrzeby otwierania okna{para unosząca się nie zostanie na szybie?}?jestesmy przed wyborem okien fix czy uchylne w kuchni otwartej na salon.
Otwierając okna dostarczy Pani świeże powietrze bezpośrednio do kuchni/salonu. Do usunięcia nadmiaru pary/wilgoci z gotowania potrzebny jest odpowiedni wyciąg. Przy prawidłowo zbilansowanym systemie rekuperacji i zapewnieniu odpowiedniego strumienia powietrza wywiewanego (w kuchni 70 m3/h) + wspomagająco okapie/pochłaniaczu, nie powinno być problemów ze skraplającą się parą na oknach. Świeże powietrze zostanie dostarczone przez nawiewniki w pomieszczeniach typu salon. Przy intensywnym gotowaniu należy pamiętać o zwiększeniu wydajności centrali wentylacyjnej np. na 3 (maksymalny) bieg.
Dlaczego z rekuperatora brink flair 325 po stronie czerpni fi 250 wlot wyplywa skroplona woda?
Wykroplenie od strony czerpni może być związane z: brakiem ciągłości izolacji na przewodzie od czerpni i/lub niewystarczającą grubością warstwy izolacji na tym przewodzie. Należy też sprawdzić czystość/drożność czerpni i jej zabezpieczenie przed zaciąganiem wody opadowej lub skroplin do środka (np. okapnik).